Mustang
Řád : Lichokopitníci
Čeleď :koňovití
Rod a Druh : Equus przewalskii forma caballus
Mustang pochází z koní, které s sebou v 16. století přivezli do Ameriky Španělé. V nové domovině, na prériích, během staletí zdivočeli a rozmnožili se.
CHOVÁNÍ
Přirozený stádový instinkt a potřeba obrany před nepřáteli způsobily, že tito koně žijí v malých stádech vedených jedním hřebcem Dálwe je ve stádě jeho harém dvou až osmi klisen , jejich hříbata a několik mladých samců. Zejména dříve bylo pro Mustangy stádo důležité, protože jinak padli za obět četným vlkům, kojotům nebo pumám. Stádo putuje a pase se uvnitř rozlehlého teritoria, které si hájí. Cizí stýda na okrajích svého území toleruje a někdy se s nimi při napadení nepřáteli spojuje. Uvnitř stáda mustangů má většinou výsadní postavení vedoucí klisna, obvykle to bývá nejstarší samice. Její poviností je vést stádo hlavně při napadení, kdy hřebec zůstává vzadu, aby zadržel útočníka. Staví se mu na mu přitom na odpor, divoce frká, dupe předníma nohama a kopyty víří oblaka prachu. Úder kopytem ůže útočníka i zabít.
ROZMNOŽOVÁNÍ
Klisny jsou připraveny k páření v období od dubna do června. Tím je zajištěno, aby hříbata přicházela příští rok na jaře a měla dost času výrůs a zesílit ještě než přišla zima .Klisna má na jaře dostatek štavnaté trávy, takže má i dost mléka. Když má klisna porodit, opouští stádo a vyhledává si dobře chráněné místo, kde by mohla hříbě přivést na svět. ačkoli mají mustangové nejrůznější zbarvení srsti, jsou čerstvě narozená hříbata ležící na prašné zemi v řitké trávě dobře maskovaná. Hříbata mustangů se mohou stejně jako hříbata ostatních koní postavit na nohy již po několik hodit po narození postavit na nohy a krátce na to dovedou běžet velkou rychlostí.Hříbě se po dvou či třech dnech vrací spolu s matkou ke stádu a zůstává v něm minimálně příští rok. Vedoucí hřebec nestrpí ve skupině žádné další samce, proto útočí na každého mladého hřebce, který dovršil zhruba třetí rok života. Tito mladíci sice překypují energií a bojovnou náladou, ale jsou ale ještě příliš mladí na to, aby odlákali nějakého samce a založili vlastnístádo. Shlikují se tedy do svojich ,,PÁNSKÝCH" skupinek.
POTRAVA
Mustangové jsou, tak jako ostatní koně především býložravci. Vzhledem k tomu, že ve své domovině najdou jen málo výživnou tvrdou trávu, keříky a jalovce, museli spokojit i stouto málo výživnou potravou, která by zřejmě žádného jiného koně neuživila. Potravy nemají mustangové nikdy nadbytek, ačkoli se sami starají o její rozmnožování. Jejich trus totiž obsahuje velké množství nestrávených semen, která rozšiřují po svých pastvinách. V extrémních případech dovedou mustangové přežít několik dní bez vody a dokonce i bez jakékoli potravy. Naučili se také kopytem rozbíjet led na zamrzlých vodních zdrojích nebo vyčistit prameny zanesené pískem a nečistotami pomocí úderů kopytem a hrabáním. Aby uspokojili potřebu tekutin, žvýkají mustangové dokonce i pichlavé, ale poměrně vodnaté kaktusy.
MUSTANG A ČLOVĚK
Na rozdíl od všech ostatních volně žijících druhů koní vděčí mustang za svůj původ výhradně člověku. Je opravdu ironií osudu, že to byl opět právě člověk, který málem způsobil jeho úplné vyhubení. Až do konce 18. století žili mustangové nejméně v devíti státech na západě USA a jejich početní stavy se pohybovali v rozmezí 2 až 5 milionu kusů. Později, když první kolonisté začali se zúrodnováním diosud panenské půdy, začal i lov a zabíjení těchto koní po tisícovkách. Ovšem největší masakry mustangů s sebou přineslo 20. století. Velké množství zvířat zahynulo při 1. světové válce, další chytání pro potřeby honáků stád. Mnoho mustangů bylo usmrceno a dále zpracováno do krmení pro zvířata, na hnojiva a pro koželužny. V polovině šedesátých let zbylo tedy 18 až 34 tisíc kusů mustangů a začátkem sedmdesátých let už jich bylo méně než 10 000.
DŮLEŽITÉ ZNAKY
Tělesné rozměry:
Výška : až 140 cm v kohoutku
Rozmnožování
Pohlanví dospělost ve 3 letech, hřebci zpravidla vodili stádo až od 6 let
Doba páření: Duben až Červen
Délka březosti: 11 měsíců
Počet mládat: obvykle 1 aleněkdy 2
ZPŮSOB ŽIVOTA
Chování Společenský, žije zpravidla v malých stádech
Hlasové projevy: Slabé řehtání při dorozumívání, hlasité zafrkání při nebezpečí a hlasité řehtání při soubojích
Potrava : Tráva a listy
Délka života Až 20 let
Komentáře
Přehled komentářů
Kolik cm je DÉLKA jejich těla?
MUSTNAGOVÉ
(lidounek, 7. 3. 2017 9:06)NAŠE ZEMĚ JE UŽASNA A MY SI JÍ NEVÁŽÍME . ZAČNĚME VÍC MYSLET NA SRDCEM ....
mustang
(belalinda, 25. 4. 2014 15:10)
je to užasné moc a moc se mi to líbí
jak říkám je to moc a moc užasné
Poděkování
(Saturn , 16. 12. 2013 16:51)Moc ti děkuji za informace,moc mi pomohly při vypracovavání projektu :-)
Otázka
(Zuky, 24. 5. 2019 15:51)