Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kůň Převalského

20. 5. 2012

s6306241.jpgŘÁD :  Lichokopitníci

ČELEĎ : Koňovití

ROD a DRUH : Equus przewalskii

 

 Předpokládá se že svalnatý kůň Převalského je pravděpodobně jediným z mnoha druhů koní, který přečkal poslední dobu ledovou. Statným tělem se odlišuje od většiny dnešních plemen koní. Představuje pro nás poslední spojovací článek s prapůvodní formou koní.

 

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Na konci poslední dobyledové před deseti  tisíci lety byly v Evropě původní travnaté stepi a tundry pomalu vytlačeny a přeměněny v husté lesní porosty. Tento typ  krajiny však již divokým koním neposkytoval vhodné životní podmínky. Tehdy existující formy koní, zvláště menší a podsaditý druh, dnes nám nám známý jako kůň APřevalského, proto mohly přežít pouze na území Euroasie, kde ještě našly travnaté nížiny s dostatkem potravy. Prapůvodně žili tito koně na travnatých stepích ve velikém počtu. V průběhu doby se však jejichvelká stáda rozptýlila a tento druh byl postupně zatlačován až do neúrodných středoasijských stepí, ohraničených po stranách pohořími, která oddělují Čínu a Mongolsko. Ještě v 18. století se však tito koně vyskytovali i v nejvýchodnějších částech Evropy.

s6306242.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 


ROZMNOŽOVÁNÍ

 Vpůvodních oblastech výskytu, ve stepích a polopouštích, žili tito divocí koně většinou v malých stádech, složených z nekolika klisen s hříbaty a jednoho vůdčího hřebce. Klisny byly sice říjné v pravidelných měsaíčných intervalech , ale k páření většinou docházelo pouze během dubna a května, takže hříbata přicházela na svět ve stejnou dobu na jaře následujícího roku. Toto roční období zajišťovalo hříbatům nejvhodnější klimatické i potravní podmínky . Klisna zpravidla porodila své jediné hříbě navečer či v noci, takže ráno již bylo dostatečně silné, aby mohlo následovat stádo. Pokud hříbě zůstalo vzadu,především při útěku před nebezpečím, vedoucí hřebec je přiháněl a přitom pobízel kousáním do kořene ocásku. Matky kojily svá hříbata po dobu několika měsíců , dokud se jim pořádně nevyvinzly zuby aby se mohli živit sami spásáním trávy. Mladé klisničky zůstavaly u stáda mnohem delší domu , zatím co hřebečci po dosažení 1 roku museli stádo opustit, protože je vedoucí samec vyháněl. Mladí samečci si většinou vytvářeli vlastní skupinu a bud se úplně oddělili od bývalého stáda nebo se vraceli pouze v případě nebezpečí.

s6306244.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 POTRAVA A ZPŮSOB OBŽIVY

Kůň Převalského se živil tvrdou stepní rávou, větvičkami a listím sporých křovin. Na pastvu vycházel teprve s večerním soumrakem a trávu a listí spásal uškubáváním. V tuhých zimách se musel prohrabávat i hlubokým sněhem, aby se dostal k suché trávě. Při ranním rozbřezku se vracelzpět na bezpečné místo denního odpočinku. Při pasení i při odpočinku  hlídal bezpečnost stáda vůdčí hřebec, který většinou postával na nějakém vyvýšeném místě a ostražitě sledoval okolí. S velkou opatrností také přiváděl stádo k napajedlu.

s6306243.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 KŮŇ PŘEVALSKÉHO A ČLOVĚK

Kůň Převalského byl objeven v sedmdesátých letech minulého století, i když ho domorodci znali po mnoho generací. O jeho poznání pro vědecký svět se postaral ruský cestovavatel, zeměpisec a přírodovědec Nikolaj Michalkovič Przewalski, podle něhož byl divoký kůň pojmenován. 4lověk je bohužel plně zodpovědný za téměř vyhubení tohoto posledního divokého koně. Lidé ho lovili nejprve na maso a pro kůže, později ho pastevci vytlačili z jeho bezrak chudých pastivišť. Snažili se také o jeho skřížení s domácími koňmi.

 

 DŮLEŽITÉ ZNAKY

 Tělesné rozměry:

  Výška v kohoutku : přibližně 120 cm

  hmotnost :  přibližně 350 kg


 ROZMNOŽOVÁNÍ

Pohlavní dospělost: ve 2. roce, hřebci se však pářili teprve po 3. roce života

Období páření : duben - květen              

Délka březosto : 11 - 12 měsíců

počet mládat: 1

 ZPŮSOB ŽIVOTA

Chování: žije v rodiných stádech

Hlasové projevy: řehtání

Potrava : traviny a jiné rostliny

Délka života: nejméně 20 let

s6306246.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

(OHH MY GOT, 25. 1. 2019 11:08)

JE TO VÍBORNÍ JSEM V PRVNY TRYDE

Re: už

(--------kun, 28. 12. 2019 13:56)

nauč se psát

super

(--------kun, 28. 12. 2019 13:55)

máš tam místo člověk 4lověk
jejda chybička se vloudila

super

(--------kun, 28. 12. 2019 13:47)

delala jsem referat tak se to hodi a dostala jsem 1 s hvězdou jako jedina:):):)

Re: super

(ne nehodi podvodnice, 28. 12. 2019 13:49)

neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee nehodi lharko ulhana

Bezva!

(Dominika, 11. 2. 2018 17:34)

Super! Dělám referát tak se to hodí. Jen bych vytkla jednu chybu, máš tam délka březosto, ale to maličkost. Jinak super!

supr

(jjjk, 2. 2. 2016 17:20)

Faj stránka našla jsem to co sem hledala

blbost

(ohc, 6. 1. 2016 11:41)

neetické

Výborné

(Miri Ska , 13. 4. 2014 18:43)

Jsem ráda že jsem tuto stránku našla.Dělám prezentaci o koni Převalském a je tu vše co potřebuju vědět.

nic tu není

(jjjjjjjjjj, 13. 1. 2014 17:13)

ostatní webové stránky jsou lepší